Mechanizmy podnoszące bezpieczeństwo poczty elektronicznej
Aktualnie głównymi instrumentami weryfikacji nadawcy poczty są SPF, DMARC i DKIM. Niepoprawne skonfigurowanie tychże mechanizmów (podnoszących bezpieczeństwo poczty elektronicznej) naraża podmioty na duże ryzyko - daje bowiem sygnał cyberprzestępcom, że możliwe jest podszywanie się pod wiadomości dowolnego nadawcy.
A dlaczego te mechanizmy są tak ważne?
Otóż jeżeli podmiot z nich nie korzysta, to naraża się na wysokie ryzyko. Daje bowiem cyberprzestępcom możliwość wysyłania fałszywych wiadomości, w których mogą oni podszyć się pod dowolnego nadawcę z domeny tego podmiotu. Właśnie dlatego niektórzy dostawcy poczty traktują jako SPAM e-maile przychodzące z domen niewykorzystujących tych mechanizmów.
A czy przepisy regulują kwestię tychże mechanizmów?
Owszem, od 25 września 2023 roku obowiązuje ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Jej przepisy – po pierwsze, nakładają na przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców poczty elektronicznej obowiązki związane z tymi mechanizmami. Po drugie, podmioty realizujące zadania publiczne zobowiązane są do korzystania z poczty elektronicznej stosującej mechanizmy SPF, DKIM oraz DMARC weryfikujące nadawcę wiadomości.
A co w ogóle oznaczają te mechanizmy?
SPF (ang. Sender Policy Framework) to mechanizm bezpieczeństwa poczty elektronicznej, który chroni przed podszywaniem się pod nadawcę wiadomości e-mail.
DMARC (ang. Domain-based Message Authentication, Reporting and
Conformance) to z kolei protokół uwierzytelniania wiadomości e-mail.
Został on tak zaprojektowany, by dać właścicielom domen poczty e-mail możliwość jej ochrony przed nieautoryzowanym użyciem, powszechnie znanym jako fałszowanie wiadomości e-mail.
DKIM (ang. Domain Keys Identified Mail) to metoda uwierzytelniania wiadomości e-mail, która pozwala nadawcom zapobiegać zmianie treści wiadomości podczas procesu dostarczania.
Autor: dr Marlena Płonka – Pełnomocnik ds. Zarządzania Systemem Bezpieczeństwa Informacji
Źródło: CERT Polska